Patlıcanlı Meftune

Malzemeler:

Et: Kemikli Kuzu Eti. Özellikle döş-ön kol. Yarım kilo, kuşbaşı doğranmış

Sebze: Dört-beş adet patlıcan, Dört adet domates, İsteğe göre acı-acısız sivribiber

Katkı Malzemesi: Yeteri kadar tuz, Kullanılan patlıcan sayısının iki katı kadar diş sarımsak, Üç bardak-bir tas su, Üç-dört yemek kaşığı işlenmemiş ham sumak

Yağ:Tercihen sadeyağ veya kuyruk yağı. Margarin yağ, likid yağ kullanılmaz.

Meftune’nin Yapılışı:

Yemeği farklı kılan sumak, bir saatten önce üstü örtülecek oranda suya bırakılır. Et, kuşbaşı şeklinde doğranır. Patlıcan, doğrandıktan sonra tuzlu suda bekletilir. Bu şekilde patlıcanın acılığı alınmış olur. Domates, patlıcana göre iri olmayacak şekilde doğranır. Sivri yeşilbiber, uzunluğuna dörde kesilir. İçindeki tohumlar, ayıklanır.

Ateşe bırakılan et, kuzu eti değilse kısa bir müddet yağla kavrularak pişirilir. Üzerine tuzlu sudan süzülüp yıkanmış patlıcan bırakılır. Patlıcanın üzerine gelecek şekilde domates, domatesle kaplanan tencerenin üstüne biberler serpiştirilir. Yüz gram kadar kuyruk yağı, malzemenin son tamamlayıcısıdır. Yaklaşık bir saat on dakika pişecek yemeğe, tülbentten ya da süzgeçten geçirilmiş sumağın suyu pişmenin ortasına doğru eklenir. Suyunu vermiş olan malzemeye su aktarımı yapılır.

Yemeğin pişmesine az kala, sekiz-on diş sarımsak, döğülmemiş tüm şekilde tencerenin içine gelecek şekilde eklenir. Et, tadında pişmişse tencere altı kapatılır. Dinlenme sonrasında Meftune, servise hazır hale gelmiş olur.

Nefis kuzu etli meftunehazır.Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir